S690Qer en slags hærdet og hærdet høj-legeret konstruktionsstål, der overholder den europæiske standardEN 10025-6. Det er bredt anerkendt inden for tunge maskiner, infrastrukturkonstruktion og energiteknik for dets fremragende mekaniske egenskaber, forarbejdningsydelse og miljøtilpasningsevne. Som en stålkvalitet med høj-styrke med en minimum flydespænding på 690 MPa, udfylder S690Q materialegabet mellem medium-stål og ultra-høj-stål og giver en pålidelig materialeløsning til fremstilling af letvægts- og høj{8}}belastnings-komponenter.
Kerneegenskaber for S690Q høj-legeret stål
1. Fremragende mekaniske egenskaber
Det mest fremtrædende træk ved S690Q er dens høje styrke- og sejhedsbalance. Dens mindste flydespænding når 690 MPa, og trækstyrken spænder fra 710 MPa til 940 MPa, hvilket er 2-3 gange så meget som almindeligt kulstofstrukturstål. Samtidig bevarer S690Q en god lav-temperatursejhed-dens slagenergi er ikke mindre end 30 J ved -40 grader, hvilket sikrer, at materialet ikke sprødes i kolde områder. Derudover har stålet lav indre spænding og ensartet struktur efter bratkøling og hærdningsbehandling, hvilket undgår deformation og revneproblemer af komponenter under forarbejdning og brug.
2. God svejsbarhed og bearbejdelighed
Stål med høj-styrke står ofte over for problemet med dårlig svejsbarhed, men S690Q løser dette problem gennem rimelig tilpasning af legeringselementer. Dens kulstofækvivalent kontrolleres på et lavt niveau, og passende mængder af mangan, silicium og niobium tilsættes for at forfine kornet og forbedre stålets svejseydelse. Ved at vælge matchende svejsematerialer og anvende korrekte forvarmnings- og efter-varmebehandlingsprocesser, kan S690Q-komponenter opnå pålidelige svejsesamlinger, og de mekaniske egenskaber af samlingerne er grundlæggende i overensstemmelse med basismetallet. Med hensyn til formningsprocessen kan S690Q behandles ved skæring, bukning, stempling og andre konventionelle metoder og kan opfylde fremstillingskravene for komplekse-formede komponenter.
3. Stærk miljøtilpasningsevne
S690Q har god korrosionsbestandighed og slidstyrke, som kan tilpasse sig barske arbejdsforhold såsom høj luftfugtighed, stor højde og multi-sandvind. Til anvendelsesscenarier med særlige korrosionskrav kan materialet forbedres yderligere i anti--korrosionsevne gennem overfladebehandlingsteknologier såsom varm-dypgalvanisering og spraybelægning. Derudover har S690Q stabil krybemodstand ved middel temperatur (mindre end eller lig med 200 grader), som kan opretholde strukturel stabilitet i lang tid under kontinuerlig belastning, hvilket gør den velegnet til langtidsholdbar-service i høj-ingeniørmiljøer.
4. Lette og høje-effektivitetsegenskaber
Den høje styrke af S690Q gør det muligt at optimere design af komponenter til letvægt. Under samme belastningsbærende-krav kan brug af S690Q til fremstilling af komponenter reducere tykkelsen og vægten af materialet med 30 %-40 % sammenlignet med almindeligt stål, og derved reducere den samlede vægt af udstyret eller strukturen. Denne letvægtsfordel er især vigtig for udstyr som entreprenørmaskiners bomme og kranarme, som kan forbedre udstyrets driftseffektivitet og reducere energiforbruget under drift.
Typiske anvendelser af S690Q høj-legeret stål
Byggefelt:
Bruges tilbærende-komponenter(såsom bjælker og søjler) af store-strukturer som høje-bygninger, stadioner og kongres- og udstillingscentre, hvilket giver høj styrke og stabilitet.
Broteknik:
Fremstilling af nøglekomponenter såsom hoveddragere og moler for at forbedre broers belastnings-bærende kapacitet og seismiske ydeevne.
Tungt maskineri:
Anvendes på konstruktionsdele af udstyr såsom kraner, gravemaskiner og læssere for at modstå tunge belastninger og stød.
Marineteknik:
Fremstilling afoffshore platformeog undersøiske rørledninger osv., for at tilpasse sig barske havforhold og korrosive miljøer.
Skibsbygning:
Anvendes til skrog, dæk, skotter osv., for at sikre strukturel styrke og holdbarhed.
Petrokemisk industri:
Fremstilling aftrykbeholdereog lagertanke osv., for at opfylde kravene til høj temperatur og korrosionsbestandighed.
Tekniske parametre
EN10025-6 S690Q hærdet og hærdet stålplade Kemisk sammensætning
| Grad | C % | Si % | Mn % | P % | S % | N % | B % | Cr % |
| S690Q | 0.200 | 0.800 | 1.700 | 0.025 | 0.015 | 0.015 | 0.005 | 1.500 |
| Cu % | Må % | NB % | Ni % | Ti % | V % | Zr % | ||
| 0.500 | 0.700 | 0.060 | 2.000 | 0.050 | 0.120 | 0.150 |
EN10025-6 S690Q mekaniske egenskaber af hærdet og hærdet stålplade
| Grad | Tykkelse | Min. Udbytte | Trækstyrke | Forlængelse | Min effektenergi | |
| S690Q | 8mm-50mm | Min 690Mpa | 770-940Mpa | 14% | -20 | Min 30J |
| 51mm-100mm | Min 650Mpa | 760-930Mpa | 14% | -20 | Min 30J | |
| 101 mm-150 mm | Min 630Mpa | 710-900Mpa | 14% | -20 | Min 30J |
Anmod om et tilbud
Hvis du vil vide mere om GNEEs produkter, kan du sende en mail tilalloy@gneesteelgroup.com. Vi hjælper dig mere end gerne.
FAQ
Hvad er forskellen mellem S690Q og S690QL?
S690Q: Minimum slagstyrke testet ved -20 grader (30J gennemsnit). → Typisk brug: Kraner i tempereret klima, stenbrudsudstyr. S690QL: Certificeret til -40 grader og derunder (Større end eller lig med 40J slagstyrke). → Kritisk anvendelse: Arktiske rørledninger, offshore platforme, minekøretøjer i Sibirien.
Hvilken kvalitet er S690QL-materiale?
S690QL er en højstyrke bratkølet og hærdet stålkvalitet, der overholder stålspecifikationen EN 10025. Betegnelsen S690QL henviser til en minimum flydespænding på 690 MPa.
Hvad er stål af S690 kvalitet?
S690 højtydende og finkornet stålplade er et højstyrke, bratkølet og hærdet finkornet strukturstål.- Konstruktionsstål S690 anvendes i konstruktioner, der skal tåle meget store belastninger. Denne karakter er beregnet til strukturer, hvor vægtbesparelser er vigtige.
Hvad svarer til S690 stål?
Omtrentlige ækvivalenter
ASTM A514, EN 10149-2 klasse S700MC, AS/NZS 3579 klasse 700, AM 700, Bisalloy 80.
Hvad er prisen på S690QL-materiale?
S690QL højstyrke stålplader, tykkelse: 5 mm til 150 mm ved 5.600-13.500 CNY pr. ton (ca. . 5.6-13.5 CNY pr. kilogram)/440-900 USD pr. ton (ca.. 0.44-0.90 USD pr. kilogram)
Hvad er hårdheden af S690 QL stål?
S690QL stål aktionærer og leverandører. S690QL er et hærdet og hærdet højstyrkestål, der leveres i hele plader eller udskårne stykker med levering til hele Storbritannien. Med sit høje udbytte på minimum 690 MPa giver det bedre styrke end standard kulstofstålkvaliteter.
Hvad er den effektive brug af højstyrke S690 stål i byggeriet?
De højstyrke S690-stål har et fremragende styrke-til-selv-forhold, og de er yderst effektive til at blive brugt i stærkt belastede strukturer. Typiske anvendelser omfatter pæle og søjler i bygninger og støtteelementer i broer.
Hvad er forskellen mellem S890QL og S690QL?
S690QL, S890QL og S960QL er alle vandkølede og hærdede stål, der overholder EN10025:6:2004-specifikationen. Disse ultra højstyrke stål har en minimum flydespænding på henholdsvis 690 MPa, 890 MPa og 960 MPa, hvilket gør dem ideelle til brug i transportsektoren.
Hvad er forskellen mellem S700MC og S690ql?
S700MC Steel er grundlæggende en strukturel stålplade udviklet specielt til applikationer, der kræver høj flydespænding. De bruges til flere bærende applikationer. S690ql er et lavlegeret konstruktionsstål, som har høj styrke og kommer med god svejsbarhed.
Hvad er flydespændingen for s690 stål?
690 MPa.
Flydespænding på 690 MPa. Anvendes i konstruktioner, der bærer ekstremt tunge belastninger, såsom broer, offshore borerigge og bygninger, samt i tungt entreprenørudstyr og kraner.
| Anden stålplade | ||||
| Navn | Materiale | Specifikation (mm) | Tons | Bemærkning |
| Beklædt stålplade | P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316, A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304, A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L, A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304 ,A516Gr70+410,A516Gr70+904L |
2-300 mm (baseret plade), 1-50 mm (sammensat plade) | / | UT, AR, TMCP.Normaliseret, bratkølet og hærdet, Z-retningstest, Charpy V-HarvstødtestTredjepartstesten, belagt eller sprængblæsning og maling. |
| Lav legering | Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J{10}}N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo | 6 - 350 | 5788.56 | Normalisering, hærdet, kontrolleret valsning, varmvalsning, varmvalsning, 1. eftersyn, 2. eftersyn, 3. eftersyn |
| Trykbeholderplade | Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA285, SA7Gr, SA718, SA7Gr, SA718 SA387Gr22, P265,P295,P355GH,Q245R(R-HIC),Q345R(R-HIC) | 3 - 300 | 8650 | Normalisering, hærdet, kontrolleret valsning, varmvalsning, varmvalsning, 1. eftersyn, 2. eftersyn, 3. eftersyn |
| Plade med høj-styrke | WH785D/E,Q960D/E, Q890D/E,WH60D/E,WH70B,Q550D,Q590D,Q690D/E | 8 - 120 | 3086.352 | Slukket og hærdet |
| Slidfast-plade | NM360, NM400, NM450, NM500 | 6 - 150 | 3866.297 | Slukket og hærdet |
| Broplade | Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 | 8 - 200 | 2853.621 | Varmvalsning, normaliseret, varmvalsning kontrolleret valsning, bratkølet og hærdet + sejhed og skørhed |









