P690QL1 og P690QL2 er høj-svejsbare, fin-stålkvaliteter specificeret i henhold til den europæiske standard EN 10028-6 for trykbeholdere og høj-temperaturudstyr, hvor "P690" angiver en minimum flydespænding på 690 MPixa og "Q21s" angiver deres egnethed til sejhed ved lav temperatur, specifikt testet ved henholdsvis -40°C (QL1) og -60°C (QL2), begge kræver 27 Joule slagenergi, hvilket gør dem ideelle til krævende strukturelle applikationer.
Kemisk sammensætning
S690QL1Kemisk sammensætning | ||||||||
Grad | Elementet Max (%) | |||||||
C | Si | Mn | P | S | N | B | Cr | |
S690 QL1 | 0.20 | 0.80 | 1.70 | 0.020-0.025 | 0.010-0.015 | 0.015 | 0.005 | 1.50 |
Cu | Mo | NB | Ni | Ti | V | Zr |
| |
0.50 | 0.70 | 0.06 | 2.0 | 0.05 | 0.12 | 0.15 |
| |
Kulstofækvivalent: Ceq=【C+Mn/6+(Cr+Mo+V)/5+(Ni+Cu)/15】 %
P690QL2 kemisk sammensætning | |||||||
Grad | Elementet Max (%) | ||||||
C | Si | Mn | P | S | N | B | |
P690QL2 | 0.20 | 0.80 | 1.70 | 0.020 | 0.010 | 0.015 | 0.005 |
Mo | Cu | NB | Ni | Ti | V | Cr | |
0.70 | 0.3 | 0.06 | 2.50 | 0.05 | 0.12 | 1.50 | |
Kulstofækvivalent: Ceq=【C+Mn/6+(Cr+Mo+V)/5+(Ni+Cu)/15】 %
Mekanisk ejendom
Grad | S690QL1Mekanisk ejendom | |||||
Tykkelse | Udbytte | Trækstyrke | Forlængelse | Min effektenergi
| ||
S690 QL1 | mm | Min Mpa | Mpa | Min % | -60 | 30J |
3<> | 890 | 940-1100 | 11 | -60 | 30J | |
50<> | 830 | 880-1100 | 11 | -60 | 30J | |
100<> | 800 | 820-1000 | 11 | -60 | 30J | |
Grad | P690QL2 mekanisk egenskab | |||
Tykkelse | Udbytte | Trækstyrke | Forlængelse | |
P690QL2 | mm | Min Mpa | Mpa | Min % |
6-50 | 690 | 770-940 | 14% | |
50-100 | 670 | 770-940 | 14% | |
100-150 | 630 | 720-900 | 14% | |
Nøglekarakteristika
Standard: EN 10028-6 (Svejsbare finkornsstål til trykformål, hærdet og hærdet).
Anvendelse: Høj-temperaturudstyr, kedler og trykbeholdere.
Leveringstilstand: Afkølet og hærdet (Q+T).
Styrke: P500 angiver en minimum flydespænding på 500 MPa (for visse tykkelser).
Forskellen mellem "QL1" og "QL2".
Q: Angiver Quenched & Tempered (Q+T).
L1: Angiver en anslagstest med lav-temperatur udført ved -40°C, der kræver en minimumsenergi på 27 Joule (J).
L2: Angiver en nedslagstest med lav-temperatur udført ved -60°C, der også kræver 27J, hvilket gør den til koldere miljøer.
Sammenfattende
Hvis du har brug for et trykbeholderstål til generel-høj temperatur, er P500QL1 velegnet; hvis din applikation involverer meget koldere forhold, såsom dybt-udstyr til hav, er P500QL2 det foretrukne valg på grund af dens forbedrede sejhed ved lav-temperatur.







